Wycieczka klasy Ve do Parku Nauki Torus

IMG_20200109_093852Nie da się ukryć, że po dłuższej przerwie świątecznej trudno jest wszystkim powrócić do normalnego rytmu nauki i pracy. Zanim więc na dobre rozkręciła się szkolna machina, uczniowie klasy Ve odwiedzili w czwartek 09.01.2020 r. niedawno utworzony w naszym mieście Park Nauki Torus. Była to nasza pierwsza wycieczka szkolna w nowym roku.
Matematyczne kształty wieży ciśnień, interaktywne eksponaty oraz aktywne zajęcia warsztatowe w „Klubie małego ALCHemika” w sposób wyjątkowy rozbudziły w uczniach ciekawość i zainteresowanie nauką, szczególnie przedmiotów ścisłych. Uczniowie mieli doskonałą okazję, aby wcielić się w prawdziwych badaczy i odkrywać wspólnie świat zaczarowanej matematyki, fizyki i chemii. Przy pomocy edukatora niczym prawdziwi naukowcy chętnie przeprowadzali doświadczenia chemiczne oraz odkrywali tajemnice wielu zjawisk przyrodniczych.
Wycieczka była także okazją do integracji klasy. Zanim więc uczniowie poznali znane twierdzenie matematyczne, zasiedli w przytulnej „Cafe Pitagoras”, aby po świętach znowu nacieszyć się swoim towarzystwem, zjeść wspólnie deser, smaczną zapiekankę lub pyszne lody. W doborowym towarzystwie inaczej smakuje przecież zwykła kawa „Inka” i niezwykła woda z wieży ciśnień…
Francuzi mają swoją „żelazną damę”, czyli Wieżę Eiffla, a my ciechanowianie szczycimy się z naszej wyjątkowej wieży i Parku Nauki Torus, w którym naprawdę w miniony czwartek można było odczuć ogromne ciśnienie… na wiedzę i ciekawość poznawczą. Nie ma się zatem czemu dziwić, że sporej grupie uczniów trudno było pozostawić ciekawie urządzone stanowiska oraz wciągające doświadczenia, których nie da się przeprowadzić w standardowych, szkolnych warunkach. Wiele osób zapowiedziało więc, że chętnie tu będą powracać, by co pewien czas uspokajać swoją ciekawość. Być może dzięki takim zajęciom odkryją w sobie zamiłowanie do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i w przyszłości łatwiej im będzie dokonać wyboru zawodu.

Dariusz Bralski