… A światłość w ciemności świeci…

DSC7270Takie hasło przyświecało tegorocznej uroczystości, która od lat wpisana jest w tradycję Szkoły Podstawowej nr 4 w Ciechanowie – tradycję obchodów radosnych świąt Bożego Narodzenia. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt w tym roku młodzi aktorzy – uczniowie klasy IIb – w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc.

Akademia rozpoczęła się od  uroczystego  przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju.  Ten symboliczny płomień wiary i miłości, który harcerze naszej szkoły przywieźli aż z Zakopanego, wręczyli Pani dyrektor przedstawiciele drużyny harcerskiej. Następnie Pani dyrektor Barbara Kamińska przywitała wszystkich zaproszonych Gości, którzy zaszczycili swoją obecnością naszą szkołę. Byli to: Przewodniczący Rady Miasta Ciechanów – Pan Krzysztof Leszczyński, Proboszcz Parafii Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników – Ksiądz Adam Gnyp, Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Wioletta Tobolska, Jej Zastępca – Pani Małgorzata Sochacka oraz emerytowani nauczyciele. Pani Dyrektor wygłosiła okolicznościowe przemówienie i złożyła całej społeczności szkolnej oraz  zaproszonym Gościom najserdeczniejsze życzenia  bożonarodzeniowe, zaś przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli wszystkim przybyłym Gościom drobne, świąteczne upominki.

Następnie głos zabrali  zaproszeni Goście: Ksiądz Proboszcz Adam Gnyp, Przewodniczący Rady Miasta Ciechanów –  Pan Krzysztof  Leszczyński oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Wioletta Tobolska, składając w tym wyjątkowym okresie świąt Bożego Narodzenia, życzenia  życzliwości, miłości i otwartości na drugiego człowieka.

W dalszej części uroczystości młodzi artyści przenieśli nas najpierw do biblijnego raju, a potem do Betlejem, pokazując, że w  dzisiejszych czasach, tak samo jak 2000 lat temu, Jezus pukał do drzwi i szukał schronienia w niejednym sercu człowieka. Swoim występem wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój. Na zakończenie łzy wzruszenia wywołała u zebranych emocjonalnie zaśpiewana kolęda przez Gabrysia Staszewskiego z klasy VIII b
 i  Nadia Badda z klasy VII a.

Na zakończenie Pani dyrektor Barbara Kamińska, podkreślając, że była to niezwykle nastrojowa i wzruszająca uroczystość, podziękowała nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie jasełek: Pani Marzenie Pawłowskiej, Pani Jolancie Piotrowskiej, Pani Iwonie Koziatek, Panu Krzysztofowi Kirzycowi i katechetom.

Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców aktorów naszej inscenizacji, którzy zadbali i przygotowali  piękne kostiumy.

Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym występem podbili serca publiczności. Piękny śpiew pastorałek  i piosenek świątecznych przypomniał o tym, że święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości, ponieważ okres świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny, w którym ludzie sobie bliscy gromadzą się przy wspólnym stole, dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. W  naszej szkole był to również czas wyjątkowy, bo  inscenizacja w wykonaniu uczniów pokazała wszystkim, że prócz pięknej choinki, wspaniałych prezentów oraz ciągłych zakupów, tak naprawdę, ważna jest również sfera duchowa.

                                                                                   Jolanta Piotrowska