BICIE REKORDU Z PIERWSZEJ POMOCY

116 października obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W ramach tego przedsięwzięcia, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka od kilku lat organizuje „Bicie rekordu w pierwszej pomocy”.
Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do tej akcji i w godzinach od 12.00 do 12.30, uczniowie wykonywali resuscytację krążeniowo – oddechową.
Ideą inicjatywy jest zwiększenie świadomości społeczeństwa oraz rozpropagowanie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy podczas nagłego zatrzymania krążenia.
Nagłe zatrzymanie krążenia stanowi aktualnie główną przyczynę śmierci na całym świecie. W Europie dotyczy to niemal 400 000 osób, a w Polsce codziennie w wyniku tego zdarzenia umiera ok. 90 osób.
Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2- lub 3-krotny wzrost przeżywalności. Niestety obecnie dane mówią, że tylko w trakcie co piątego pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja. Swoją pomocą i instruktażem wsparli nas szkolna pielęgniarka Pani Bożena Wawrzonkowska i przedstawiciele Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Ciechanowa. Realizacja tego ważnego przedsięwzięcia odbyła się pod „czujnym okiem” Dyrekcji szkoły w osobach Pani Barbary Kamińskiej i Joanny Cywińskiej.

JS