„BŁOGOSŁAWIENI PŁOCCY MĘCZENNICY”

Marcin16 listopada 2019 roku w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku podczas XII Sympozjum Naukowego Akcji Katolickiej odbyło się rozstrzygnięcie diecezjalnego konkursu pt: „Błogosławieni Płoccy Męczennicy.”

Wyróżnieni uczniowie naszej Szkoły wraz z opiekunami – Panią Jolantą Piotrowską i Ks. Piotrem Smolińskim – zostali zaproszeni na sympozjalne obrady.

Najpierw wysłuchaliśmy wykładów zaproszonych gości: ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego pt: „Inspiracje społeczne płynące z życia i nauczania Błogosławionych Męczenników Płockich”, ks. kan. Mariana Ofiary pt: „Błogosławieni Pasterze Płoccy – wierni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”, następnie obejrzeliśmy film nakręcony przez młodzież z Parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie pt: „Arcybiskup dla mojej młodzieży”, a także wysłuchaliśmy referatu Pana dr hab. Zbigniewa Girzyńskiego pt: „Duchowieństwo katolickie w XX wieku w służbie Bogu i Polsce.” Ostatnim punktem części wykładowej było świadectwo Pani Teresy Krowickiej – byłego więźnia Obozu Soldau – Działdowo pt: „Błogosławieni Męczennicy Płoccy.”

Sympozjalne obrady zakończono wręczeniem nagród uczestnikom i zwycięzcom wspomnianego konkursu. Aż 6 uczniów naszej Szkoły zostało wyróżnionych:

I miejsce w kategorii pracy literackiej za wiersz pt: „Działdowska droga krzyżowa” zajęła uczennica klasy VIIC – Hanna Dobrzyniecka.

III miejsce w tej samej kategorii za: „Dziennik z podróży do Domu Ojca. Zapiski obozowe i nie tylko…” zajął uczeń klasy VIID – Marcin Grodecki.

Wyróżnieni w tej kategorii zostali: Julia Tobolska z klasy VIIIA za wiersz pt: „Patroni”, oraz Natalia Kijewska z klasy VC.

W kategorii filmowej:

 I miejsce zajęły uczennice klasy VII C – Dominika Kowalczyk i Klaudia Ostrowska. Uczennice nakręciły film pt: „Błogosławieni Męczennicy Płoccy”.

Wszystkim nagrodzonym, opiekunom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!