NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

124449021_3376977199064962_6680146234510254770_nNarodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

W tym roku z uwagi na panującą sytuację epidemiczną niemożliwe będzie spotkanie w większym gronie, powspominanie i wspólne radowanie się ze 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dlatego uczniowie klasy III a i III d Szkoły Podstawowej nr 4
w Ciechanowie wraz z wychowawcami p. Kamilą Zaborowską i p. Ireną Pawlak zapraszają wszystkich do obejrzenia inscenizacji i wspólnego świętowania w domach Naszej Niepodległości.

 

I. Pawlak
K. Zaborowska