NIECODZIENNA LEKCJA ROBOTYKI

_DSC149523 stycznia 2019 roku naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość – Prezydent m. Ciechanów pan Krzysztof Kosiński, który aktywnie uczestniczył w warsztatach z programowania. Dzięki pozyskanym przez Urząd Miasta środkom unijnym chętni uczniowie mają możliwość uczestnictwa w jednej z najbardziej nowatorskich metod edukacji – zajęciach z programowania, podczas których wykorzystywane są m.in. roboty edukacyjne i iPady. Lekcje te opierają się na doświadczeniach, planowaniu, programowaniu i konstruowaniu. I nie są to tylko zajęcia rozwijające umiejętności cyfrowe, ale przede wszystkim stymulujące kreatywność i rozwój logicznego myślenia.

Z ogromną przyjemnością podzieliliśmy się z panem Prezydentem naszymi pierwszymi doświadczeniami związanymi z nowatorską nauką programowania. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy VII a, VII c, V b i V d, którzy pod opieką nauczycieli  mieli do wykonania określone zadania. Na iPadach tworzyli programy, w których zawarte były instrukcje dla robotów. Uczniowie swoim zaangażowaniem zachęcili gości (pana Prezydenta, panią Dyrektor i panią Wicedyrektor) do aktywnego włączenia się w przebieg zajęć. Pan Prezydent m.in. sterował robotem, który segregował odpady, przeprowadzał robota przez labirynt utworzony z klocków.

Zajęcia zakończyliśmy meczem piłkarskim, który polegał na sterowaniu robotami tak, aby przeprowadzić piłeczkę do bramki przeciwników. Było przy tym wiele radości i zabawy, ale przede wszystkim nauki.

Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom nasza placówka wykształci młodych, swobodnie posługujących się nowoczesnymi technologiami, ludzi, którzy bez żadnych kompleksów będą mogli w przyszłości funkcjonować na rynku pracy.

Mamy nadzieję, że pasją programowania zarazimy kolejnych uczniów, ponieważ stosowanie robotyki w nauczaniu sprawia, że przedmioty ścisłe wcale nie są nudne! Takie dodatkowe, aktywne formy nauki, pozwalają lepiej zrozumieć matematykę, informatykę i technikę. Samodzielne wykonanie z pozoru trudnego zadania sprawia uczniom wiele satysfakcji i radości oraz umacnia wiarę we własne możliwości, a to już klucz do osiągnięcia sukcesu w przyszłości.

T. i K. K