SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM

20191104_100759Organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia i podział zadań to zagadnienie bardzo ciekawe i tajemnicze. O tym jak wygląda codzienność w ulu uczniowie z klas 0-2 dowiedzieli się w czasie spotkania z p. Pawłem Toczkiem, pszczelarzem i zarazem wielkim pasjonatem pszczół.

Pan Paweł na co dzień pracuje w pasiece „Imago” i przyjechał z okolic Nowego Sącza.   W bardzo serdecznej atmosferze opowiadał dzieciom o życiu pszczół, ich pracy i zwyczajach oraz znaczeniu pszczół w przyrodzie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza tj. specjalny kapelusz, dymkę, ramkę. 

Temat pszczół bardzo zainteresował najmłodszych, dzieci zadawały wiele pytań i aktywnie uczestniczyły w warsztatach. Miały także okazję zaobserwować pracę pszczół w specjalnym ulu za szybką. Obserwowały nawet królową, która była specjalnie oznaczona zieloną kropką. Atrakcją było mierzenie stroju bartnika z dawnych czasów, jak również stroju współczesnego pszczelarza. Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zrobienia zdjęcia   w wybranym przez siebie stroju.

Podsumowując spotkanie dowiedzieliśmy się, jaką ważną rolę odgrywają pszczoły w ekosystemie- bez nich nie byłoby pysznego miodu, ale także kwiatów, owoców i warzyw.

 

A. Kozłowska

M. Kowalska