SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA

20200923_145139Tegoroczna – 27 już – akcja „Sprzątanie świata” – przebiegała pod hasłem: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.”

„Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

Ideą przewodnią akcji jest wspólne działanie na rzecz ochrony środowiska, promocja postaw proekologicznych poprzez zmniejszanie ilości odpadów w naszym otoczeniu.

W tym roku szczególną uwagę poświęcono plastikowi.

Otóż 330 milionów ton plastiku produkowanych jest na świecie w ciągu roku, a 12,7 miliona ton plastikowych śmieci trafia każdego roku do oceanów.

Warto zauważyć, że 450 lat rozkłada się w morzu plastikowa butelka. Natomiast 90% morskich ptaków ma plastik w swoich wnętrznościach, a 80% plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie.

Uczniowie naszej szkoły jak zwykle wzorowo wywiązali się z powierzonego zadania.

A.Ch.