ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

DSC9367Jak co roku, w przeddzień Święta Edukacji Narodowej, 13 października,  w naszej szkole odbyła się okolicznościowa akademia. Z powodu trwającej pandemii miała ona jednak charakter wewnętrzny. Uwzględniając reżim sanitarny, zrezygnowano z zaproszenia  gości, a społeczność szkolną reprezentowało zaledwie  kilka klas oraz niewielkie grono nauczycieli.

Na początku akademii, Pani Dyrektor Barbara Kamińska powitała wszystkich i świadomie  nie rezygnując z uroczystej oprawy „ Dnia Nauczyciela”,  wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Pani Dyrektor stwierdziła, że jej celowym zamierzeniem było, aby Święto Edukacji przebiegało w naszej szkole tradycyjnie,  jak co roku, bo ten dzień stanowi wyjątkową okazję, aby   podkreślić trudną misję zawodu nauczyciela i wszelki trud związany z realizacją pedagogicznego powołania, z którym przychodzi nam się wspólnie zmierzyć. Pani Dyrektor Barbara Kamińska złożyła także wszystkim Nauczycielom i Pracownikom oświaty  życzenia, a  w sposób szczególny podziękowała Nauczycielom oraz Pracownikom szkoły, którzy w ostatnim okresie odznaczyli się wzorową pracą – za co wyróżniła Ich Nagrodą Dyrektora Szkoły. W tym roku szkolnym nagrodę tę otrzymali Nauczyciele:  Pani Wicedyrektor Ewa Barcz, Pani Wicedyrektor Joanna Cywińska, Pani Aneta Boniakowska, Pani Anna Chrostowska, Pani Anna Mieszkowska, Pani Jolanta Sowińska, Ksiądz Piotr Smoliński, Pan Adam Stępkowski, Pani Anna Trawińska, Pani Kamila Zaborowska oraz Pracownicy Administracji i Obsługi: Pani Helena Klepacka, Pani Krystyna Staszewska oraz Pani Izabela Czarnecka. Pani Dyrektor Barbara Kamińska przekazała również informację, że  w tym roku trudną pracę Nauczycieli naszej szkoły dostrzegł i docenił także Prezydent Miasta – Pan Krzysztof Kosiński, który uhonorował Nagrodą Prezydenta Miasta troje  Pedagogów. Są to: Pan Piotr Jabłoński, Pan Krzysztof Kirzyc oraz  Pani Dorota Rutkowska. Wszyscy wyróżnieni Nauczyciele oraz Pracownicy niepedagogiczni przyjęli od Dyrekcji szkoły gratulacje oraz kwiaty, a w imieniu nagrodzonych osób podziękował za to uznanie Dyrekcji szkoły, a także Rodzicom i Uczniom Pan Adam Stępkowski. W swoim  wystąpieniu zwrócił uwagę, że otrzymane nagrody są sukcesem całej społeczności szkolnej, a zarazem efektem i dowodem naszej   wzajemnej,  bardzo dobrej  współpracy.

Słowa wdzięczności dla Dyrekcji, wszystkich Nauczycieli oraz Pracowników szkoły wyraziła  także Rada Rodziców, którą reprezentowały Panie: Jolanta Kownacka – Przewodnicząca Rady Rodziców i Barbara Mieszkowska, jej Zastępca. Podobnie, jak w każdym roku  złożyły wszystkim Pedagogom oraz Pracownikom najlepsze życzenia, składając na ręce Dyrekcji szkoły kwiaty. Ponadto zaprosiły wszystkich Nauczycieli i Pracowników szkoły  na  słodki poczęstunek przygotowany  w pokoju nauczycielskim.

Wreszcie o  Nauczycielach oraz Pracownikach administracji i obsługi nie zapomnieli Uczniowie, którzy oprócz życzeń i kwiatów przygotowali krótkie  przedstawienie, oparte na „Dziadach” Adama Mickiewicza. Według,  chyba słusznie przyjętej  uczniowskiej moralności jedyną postacią szkolnego życia, która  zasłużyła na chwałę nieba, okazała się … nauczycielka, bo przecież:

„Kto piekło przeszedł w szkole.

Na belferskim  łez padole.

Niechaj będzie dumny z siebie.

Czeka go nagroda w niebie.”

W tym przekonaniu utwierdził zresztą wszystkich uczniowski Guślarz, mówiąc:

„Sprawiedliwe zrządzenia boże

Wam przekazać się ośmielę:

W  niebie  będą sami –  Nauczyciele!”

Na zakończenie, po tym gloryfikującym wszystkich Pedagogów spektaklu, Pani Dyrektor Barbara Kamińska podziękowała za życzenia, które z okazji Święta Edukacji Narodowej padły pod adresem Nauczycieli i Pracowników szkoły. Swoją wdzięczność Pani Dyrektor wyraziła także wobec wszystkich Nauczycieli, którzy zaangażowani byli w przygotowanie akademii. Byli to Nauczyciele: Pani Agnieszka Kozłowska, Pani Milena Głębocka, Pani Aneta Duchlińska, Pani Iwona Koziatek, Pan Krzysztof Kirzyc i Pan Dariusz  Bralski.

Dariusz Bralski.