100 LAT NIEPODLEGŁEJ

W piątek 9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Ciechanowie odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Była to uroczystość wyjątkowa, bo dokładnie 100 lat temu, po 123 latach niewoli naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości. Wówczas kraj ogarnął nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu. Aby uczcić tę pamiętną dla każdego Polaka datę, nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji i o godzinie 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego.

Następnie głos zabrała dyrektor szkoły – pani Barbara Kamińska, która przywitała przybyłych gości:  proboszcza parafii pod wezwaniem Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników – księdza Adama Gnypa, pana Eugeniusza Sadowskiego – prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, pana Bernarda Grzankowskiego – wiceprezesa TMZC, mjra Roberta Tomczyka z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, brygadiera Andrzeja Gawlika – przedstawiciela Straż Pożarnej, pana Łukasza Juszkiewicza – muzyka, uczestnika programu The Voice of Poland oraz panią Milenę Bonisławską – redaktor medialną Czasu Ciechanowa, zgromadzonych uczniów i nauczycieli. W przemówieniu pani dyrektor podkreśliła znaczenie 11 listopada 1918 r. Dzięki odzyskaniu niepodległości, Polska wróciła na mapę Europy, stała się wolna i niepodległa. Zaznaczyła, że słowo patriotyzm nie straciło swej ważności i jest aktualne we współczesnym świecie.

Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klas: VIII a i VIII b pod kierunkiem pani Anety Boniakowskiej i pani Katarzyny Kuklak oraz ich młodsi koledzy i koleżanki z klas: III a i III b, przygotowani przez wychowawczynie: panią Dorotę Budnicką i panią Dorotę Stryjewską. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Przypomniano, że wielką radość związaną z odzyskaniem niepodległości, musiało poprzedzić ogromne cierpienie, a naszą wolność – zniewolenie. Wspomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników, wybuch I wojny światowej, w czasie której w sercach Polaków na nowo ożyła nadzieja i wiara, że walka ta może przyniesie Polsce niepodległość. Całość uzupełniały prezentacje multimedialne. Niezwykle sugestywne były pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru pod okiem pani Iwony Koziatek, jak i solistów, przygotowywanych przez panią Anetę Duchlińską. Wśród niezwykłych utworów mogliśmy posłuchać choćby: Niepodległość; Niepodległa, niepokorna; My, Pierwsza Brygada i Rotę. Artyści i organizatorzy spektaklu, będącego lekcją patriotyzmu i historii, zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności.

Po programie artystycznym czekał nas występ jednego z przybyłych gości – pana Łukasza Juszkiewicza, który wykonał kilka piosenek we własnej aranżacji. Na koniec zaśpiewał wraz ze swoją uczennicą a naszą wychowanką – Oliwią Turadek z klasy VI b – jeden z ważniejszych utworów zespołu Dżem pt. Sen o Victorii.

Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Harcerze z druhnami: Anetą Duchlińską i Agatą Wdowińską, uprzątnęli groby Stefana Śmietanko i zbiorową mogiłę żołnierzy 21. Warszawskiego Pułku Piechoty Dzieci Warszawy na pobliskim cmentarzu, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów pod kamieniem upamiętniającym tych, którzy poświęcili dla nas życie, znajdującym się przy gmachu szkoły.

Uczniowie naszej szkoły godnie również reprezentowali najmłodszych mieszkańców naszego miasta, biorąc udział w uroczystościach zorganizowanych przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej. W piątek, 9 listopada uczniowie z klasy VI d wraz z panem Dariuszem Bralskim zapalili trzynaście zniczy pamięci przed pomnikiem  Polskiej Organizacji  Wojskowej znajdującym się na Placu Kościuszki. Potem uczestniczyli w otwarciu wystawy Bohaterowie Niepodległości – w 100 – lecie Jej odzyskania oraz promocji książki pod redakcją dr Bogumiły Umińskiej Prezydentowi Ignacemu Mościckiemu- w 150. Rocznicę urodzin. Ponadto obejrzeli program słowno- muzyczny A imię Jej – Niepodległa w wykonaniu uczniów I LO im. Z. Krasińskiego.

Uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości kontynuowane były także wieczorem. Tradycyjnie, o godzinie 17. 00 tego samego dnia w kościele parafialnym Błogosławionych Biskupów Męczenników Płockich  została odprawiona Msza święta  w intencji Ojczyzny, a po jej zakończeniu odbył się jubileuszowy Wieczór Pamięci. Zgromadzeni wokół ogniska wszyscy harcerze, zuchy, członkowie chóru szkolnego  wraz ze swoimi opiekunami- paniami: Anetą Duchlińską, Agatą Wdowińską, Marzeną Pawłowską oraz Iwoną Koziatek, a także   dyrekcją szkoły, nauczycielami i   rodzicami śpiewali wspólnie znane  pieśni  patriotyczne.

Parafrazując zatem słowa jednej z pieśni,  śmiało możemy powiedzieć, że Niepodległa  Niepokorna uskrzydlona bielą orła bije rytmem młodych serc- naszych serc. Cieszymy się przecież wspólnie, że dostąpiliśmy największego zaszczytu jaki  może spotkać Polaka – los Wolnej Ojczyzny piastować. Nasi Niepodległościowi Bohaterowie potrafili pięknie umierać za Ojczyznę , my dzisiaj musimy dla Niej pięknie żyć.

Jolanta Krzywnicka

Dariusz Bralski