DZIEŃ PAPIESKI

W niedzielę 14 października obchodziliśmy 18. Dzień Papieski w Ojczyźnie. Uroczystość tę czcimy od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dzień Papieski jest przede wszystkim dniem duchowej łączności z Ojcem Świętym. Hasłem tegorocznego jest tytuł nadany Ojcu Świętemu: – „Promieniowanie Ojcostwa”. Obchody tego święta przebiegają w czterech wymiarach: duchowym, intelektualnym, artystycznym i charytatywnym.
Ojcostwo silnie wiąże się z postawą patriotyzmu. „Ojczyzna – jak pisał św. Jan Paweł II w dziele pt. „Pamięć i tożsamość” – to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach” („Pamięć i tożsamość”, Kraków 2005, s. 66). Przeżywając setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, stawiamy sobie pytanie – jak to dziedzictwo zachować i przekazać? Odpowiedź wydaje się prosta i trudna zarazem – może się to dokonać przede wszystkim przez silną rodzinę.
15 października 2018r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Ciechanowie odbył się uroczysty apel papieski, który dotyczył wielu aspektów: „Dzień Papieski”, 40 rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz 100 rocznica odzyskania niepodległości. Program słowno- muzyczny związany był właśnie z tymi wydarzeniami, a przekazana treść dotyczyła m.in. pielgrzymek Ojca Świętego do Polski. Zapewne zaprezentowane sentencje pozostawiły namiastkę tego, co Papież chciał nam przekazać. Sięgajmy po tę żywą i jakże aktualną lekturę.
Podczas uroczystości swoją obecnością zaszczycił nas ks. Adam Gnyp- proboszcz Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników w Ciechanowie. Harcerze naszej szkoły pięknie czuwali na apelu papieskim w kościele i w szkole podczas głównej uroczystości oraz w czasie przerw na głównym korytarzu, w miejscu poświęconym papieżowi.
Uczennica z kl. VIII a – Aleksandra Modrzakowska oraz delegacje uczniów z klas V a, V c i V e swoją recytacją homilii papieskich przybliżyły nam jakże wspaniałe, mądre i ponadczasowe treści. Oprawę muzyczną wzbogacili swoimi występami uczniowie z kl. I b pod kierunkiem wychowawczyni p. Marzeny Pawłowskiej oraz z klasy II c pod kierunkiem wychowawczyni p. Bogumiły Kosowskiej. Natomiast za przygotowanie oprawy muzycznej z uczennicami klasy VI a ( Alicja Malinowska, Oliwia Golenda, Magdalena Biedrzycka, Gabriela Klicka, Oliwia Turadek) odpowiedzialna była p. Aneta Duchlińska. Dzielnie wspierał ten zespół uczeń kl.VI b Miłosz Głuśniewski, który grą na gitarze uświetnił uroczystość.
Najmłodsi uczniowie z klasy I b i z klasy II c swoimi muzycznymi talentami wprowadzili wszystkich w wyjątkowy i radosny nastrój.
Pierwszy występ odbył się 14 października 2018r. podczas Mszy Świętej dla dzieci o godzinie 10:30 w kościele Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników
w Ciechanowie. Główna uroczystość miała miejsce w pięknej scenerii na hali sportowej dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu osób: ucz. kl. VIII a Aleksandry Modrzakowskiej, p. Anety Boniakowskiej, p. Krystyny Sawulskiej, p. Jolanty Krzywnickiej, p. Grażyny Gwiazdy, ks. Piotra Smolińskiego, p. Jolanty Sowińskiej. Nad całością programu czuwała katechetka Jolanta Piotrowska.

Wielkie podziękowania kierujemy w stronę rodziców naszych uczniów, którzy dzielnie i aktywnie wspierali występujących swoim zaangażowaniem.

J.P.