UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

_DSC5111Tradycyjnie, w pierwszym dniu nowego roku szkolnego, a więc 2 września 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. 21. Warszawskiego Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” w Ciechanowie odbyły się uroczyste akademie inauguracyjne. Pierwsza, dla dzieci klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych odbyła się o godzinie 9.00, zaś druga półtorej godziny później przeznaczona była dla uczniów klas starszych. Na uroczystość, oprócz licznie zgromadzonych uczniów, nauczycieli, rodziców, a także pracowników administracji i obsługi przybyli specjalnie zaproszeni goście. W tym roku byli to: Pan Krzysztof Kosiński Prezydent Miasta Ciechanów, ks. Adam Gnyp Proboszcz Parafii Błogosławionych Biskupów Męczenników Płockich, Pan Adam Krzemiński Dyrektor Centrum Usług Wspólnych i zarazem Członek Zarządu Rady Powiatu Ciechanowskiego, Pani Anna Smolińska Przewodnicząca Komisji Oświaty Sportu i Kultury Urzędu Rady Miasta Ciechanów, a także Pan Łukasz Lewandowski radny Rady Powiatu Ciechanowskiego. Radę Rodziców reprezentowały natomiast: Pani Przewodnicząca Wioletta Tobolska oraz jej Zastępczynie- Pani Renata Dubikowska i Pani Jolanta Kownacka.
Podczas tegorocznej akademii wyjątkowo mocno wyakcentowano obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pani dyrektor Barbara Kamińska po powitaniu wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców oraz gości na wstępie swojego przemówienia podkreśliła, iż wydarzenie to należy do najtragiczniejszych chwil w historii państwa i narodu polskiego, a dzień 1 września nieustannie przypomina nam o ciężkiej lekcji historii jakiej przyszło nam doświadczyć. Następnie Pani dyrektor wiele ciepłych słów skierowała w stronę całej społeczności szkolnej. Życzyła uczniom, aby szkoła była dla nich miejscem przyjaznym, bezpiecznym i pełnym intelektualnych przygód. Nauczycielom oraz pracownikom administracji życzyła natomiast, aby każdy dzień przynosił wszystkim radość, jak najmniej stresu, rozczarowań, ale dużo zapału i optymizmu. Rodzice zaś usłyszeli słowa zachęty do wzajemnej współpracy, abyśmy dzięki realizowanym działaniom mogli wspólnie tworzyć wymarzoną szkołę.
Następnie głos zabrali: Pan Prezydent Krzysztof Kosiński, ks. Adam Gnyp oraz Pani Wioletta Tobolska Przewodnicząca Rady Rodziców. Wszystkie osoby w swoich przemówieniach także życzyły uczniom miłego pobytu w szkole, bardzo dobrych wyników w nauce oraz licznych sukcesów. Pedagogom i pracownikom szkoły życzono wiele cierpliwości, zadowolenia z pracy, zaś rodzicom pociechy i dumy z osiągnięć swoich dzieci.
Podczas rozpoczęcia roku szkolnego dla uczniów klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych o godzinie 9.00 dokonano również uroczystego pasowania na ucznia. Aktu tego dokonał Pan Prezydent Krzysztof Kosiński wraz z Panią dyrektor szkoły Barbarą Kamińską. Rotę ślubowania odczytała zaś naszym pierwszoklasistom Pani Wicedyrektor Ewa Barcz.
W czasie inauguracji nowego roku szkolnego, zarówno dla klas młodszych jak i starszych, zaprezentowano występy artystyczne, które przygotowali nauczyciele: Pani Agnieszka Kozłowska i Kamila Zaborowska – dla klas I-III oraz Pani Anna Lachowska, Pani Iwona Koziatek, Pani Aldona Krzemińska i Pan Krzysztof Kirzyc – dla uczniów klas starszych. Uczniowie nie tylko tradycyjnie wierszem i piosenką pożegnali wakacje, ale także przypomnieli całej społeczności szkolnej o bolesnych wydarzeniach sprzed 80 lat temu, kiedy to w komunikacie radiowym podano informację, że rozpoczyna się wojna i wszystkie nasze prywatne sprawy schodzą na drugi plan.
Na zakończenie uroczystości Pani dyrektor Barbara Kamińska przedstawiła nowych nauczycieli rozpoczynających pracę w naszej szkole, a także wychowawców klas. Ponadto podziękowała wszystkim nauczycielom za przygotowanie uroczystej akademii i tuż po odśpiewaniu przez zespól wokalny piosenki ”Znów będą wakacje…” podała informację: „Rok szkolny 2019/2020 uważam za rozpoczęty. Czas wracać do szkolnych ławek! Czas podążać tajemniczymi ścieżkami wiedzy. Zadbajmy, by wszyscy dotarli do celu i poczuli radość z dobrze wykonanego zadania.”
Mamy nadzieję, że bieżący rok szkolny będzie dla naszej społeczności szkolnej wyjątkowo udany, szczęśliwy i… niezapomniany. Wkrótce bowiem będziemy świętować jubileusz 50 lecia istnienia szkoły. Między innymi z tej okazji, przygotowując się do obchodów, w szkole przeprowadzono wiele inwestycji i remontów. Odnowiono wnętrze budynku, dwie klasopracownie, a szkolnym korytarzom nadano nowy wystrój. Uczniowie będą także mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach plenerowych w nowo powstałej ekoklasie. Jest zatem wiele powodów, aby nowy rok szkolny rozpocząć z optymizmem i uśmiechem na twarzy.

Dariusz Bralski