XVII OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

28 września uczniowie z klas Ia, Ic, IIc, IId i IIIa wraz z wychowawcami uczestniczyli w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. W tym roku, już po raz siedemnasty w całej Polsce odbywają się spotkania zachęcające i propagujące ideę głośnego czytania. Również w naszej szkole tradycyjnie „głośno czytamy”.
W pierwszej części spotkania nauczyciel bibliotekarz, Anna Mieszkowska wspólnie z uczniami przypomniała zalety głośnego czytania. Taka forma czytania wpływa korzystnie na rozwój dziecka, wycisza i zbliża rodziny oraz wzbogaca i pobudza wyobraźnię.
W obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania włączają się różne instytucje i firmy. Sieć sklepów Biedronka również aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród dzieci i ich rodzin. Nasza szkoła otrzymała od ww firmy, zaproszenie do udziału w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Otrzymaliśmy maskotki Gangu Słodziaków, bezpłatne zestawy książek o ich przygodach oraz pakiet materiałów informacyjnych i motywacyjnych, zachęcających do głośnego czytania. Podczas naszego spotkania gospodarze klas wylosowali klasowe maskotki. Maskotką biblioteki szkolnej został Bóbr Borys. Opowiadanie o jego przygodach głośno przeczytała nauczyciel bibliotekarz, Anna Mieszkowska. Wszyscy uczniowie z zapartym tchem wysłuchali opowiadania. O przygodach swoich Słodziaków dowiedzą się podczas klasowego głośnego czytania.
W drugiej części spotkania, prowadząca omówiła zasady udziału w konkursie. Praca konkursowa składa się z dwóch części. Pierwsza będzie to relacja ze szkolnego Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, przesłana w formie 3 zdjęć z krótkim opisem. Część druga polega na napisaniu lub narysowaniu własnej historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków i przesłaniu jej w formie zdjęć. W zależności od poziomu: klasy I rysują swoje historie, klasy II tworzą komiksy (rysunki wraz z elementami tekstów), klasy III piszą krótkie historie i je ilustrują. Nagrodzone szkoły otrzymają dofinansowanie na zakup księgozbioru do szkolnej biblioteki, nagrodzeni zostaną również uczniowie zwycięskich klas oraz ich nauczyciele.

Życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom konkursu
oraz zachęcamy do głośnego czytania 20 minut dziennie, codziennie
Oprac. A. Mieszkowska