Z WIZYTĄ W MUZEUM

dav16 listopada 2018r. uczniowie klas VIII uczestniczyli w nietypowej lekcji języka polskiego. Wraz z opiekunami: Anetą Boniakowską, Jolantą Sowińską i Anną Mieszkowską udali się do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, gdzie wzbogacili swoją wiedzę o epoce romantyzmu i jej głównych przedstawicielach. Pani Aldona Łyszkowska podczas lekcji na temat „Romantyków  w Polsce było wielu, jednak…”,  nawiązując do słynnego „Koncertu Jankiela” z „Pana Tadeusza”  przedstawiła uczniom fascynującą opowieść o czołowych polskich romantykach oraz przybliżyła  młodzieży sylwetkę Zygmunta Krasińskiego i pokazała jego relacje z Adamem Mickiewiczem, Juliuszem Słowackim  i Cyprianem Norwidem.

Pani Beata Woźniak przeprowadziła zaś zajęcia  na temat  „Ubioru szlacheckiego”, podczas których przekazała młodzieży podstawowe informacje  na temat XIX wiecznych strojów  szlacheckich  na podstawie portretów rodziny Krasińskich.

Następnie uczniowie zwiedzili  XIX w. rezydencję Krasińskich, którą  tworzą trzy obiekty: neogotycki pałacyk z I połowy XIX w. pełniący rolę pawilonu ogrodowego, neogotycką oficynę dworską z tego okresu, w której mieszkała służba i były pomieszczenia dla gości oraz rozległy drewniany dwór z przełomu XVII/XVIII, który pełnił do końca XIX w. funkcję siedziby rodowej, a 11 września 2008 r.  został oddany do użytkowania.

Opinogórski pałacyk, nazywany też Zameczkiem, powstawał w pierwszej połowie XIX wieku. Ta perełka polskiego neogotyku  była prezentem ślubnym generała Krasińskiego dla Zygmunta i Elżbiety (Elizy) z Branickich.  Oficjalnie pałacyk przekazano  młodej parze latem 1843 roku.  W roku 1961 otwarto w nim Muzeum Romantyzmu.

Na koniec uczniowie zwiedzili Oficynę, którą budowano  w tym samym czasie co Zameczek, tj. w pierwszej połowie  XIX wieku. Budynek  został  poważnie uszkodzony w czasie  obu wojen. W roku 1990 zrekonstruowana budowla została włączona do kompleksu muzealnego. 

Dla uczniów była to ciekawa i wzbogacająca lekcja, dzięki której nie tylko poszerzyli swoją wiedzę na temat polskich romantyków, ale mieli okazję poczuć bliższy związek ze swoim regionem. Była to bez wątpienia interesująca i nietypowa lekcja polskiego, ale również lekcja patriotyzmu.

 

                                                                                         Aneta Boniakowska