JAK POMAGAĆ DZIECIOM ZDROWO ŻYĆ?

davTroska o zdrowie jest sprawą najważniejszą. Celem edukacji zdrowotnej w świetlicy jest propagowanie zdrowego stylu życia. Na zajęciach dzieci dowiadują się, co to znaczy zdrowo się odżywiać, jakie składniki diety korzystnie wpływają na dobre samopoczucie iprawidłowy rozwój, jak racjonalnie i w sposób czynny spędzać czas. Treści wprowadzane są w formie zabawy, quizów, testów, gier dydaktycznych, zajęć praktycznych.

Od 07.10 do 11.10 zajęcia dydaktyczne w świetlicy realizowane były pod hasłem „Żyj zdrowo”. Podejmowano różnego typu działania. Świetliczaki zaprosiły pielęgniarkę szkolną, która przeprowadziła pogadankę. Wskazała jakie produkty mieszczą się w kolejnych warstwach piramidy żywieniowej, ile porcji produktu danej grupy spożywać i jak często, wyjaśniła charakterystyczny model piramidy zdrowia. Dzieci układały z rozsypanki wyrazowej hasła dotyczące żywienia, rozwiązywały krzyżówkę, zagadki, bawiły się w „Sałatkę owocową”, wykonały grupową pracę plastyczną „Kosz zdrowia”, którą wyeksponowały w galerii świetlicowej.
Najwięcej radości i zaangażowania dostarczyło wspólne sporządzanie wraz z wychowawcami świetlicy kanapek i deserów. Powstały: zdrowe kanapki „Ludziki” z chleba z ziarnami, masła czosnkowego i warzyw, pizza owocowa, „Jeżyki”, „Pawie” z winogron i gruszek, podano różne owoce, udekorowane serduszkami z arbuza na wykałaczkach. Najważniejsza i „najsmaczniejsza” była degustacja przygotowanych smakołyków, która odbyła się w towarzystwie dyrekcji szkoły. Świeliczaki zajadały ochoczo, mamy nadzieję, że i zaproszonym gościom również smakowało.
Warzywa i owoce to niezbędny składnik codziennego żywienia, liczymy, że m.i. poprzez podjęte działania w świetlicy dzieci będą o tym pamiętać.

D.K.