XVIII BIESIADA POETYCKA

Gdy mnie kula roztratuje w proch i gruz
– kto Cię, Polsko, będzie kochał, w sercu niósł?
                                                     Krzysztof Kamil Baczyński

W środę, 28 listopada 2018 r., w gościnne mury Szkoły Podstawowej nr 4 w Ciechanowie zawitali przedstawiciele wszystkich  szkół z terenu naszego miasta, a także uczniowie z Kraszewa i Szulmierza, by wziąć udział w   XVIII Biesiadzie Poetyckiej. W kończącym się Roku Niepodległości młodzież w szczególny sposób mogła uczciła Tę, co nigdy nie zginęła, wyrażając poetyckim słowem osobiste refleksje na temat miłości do Ojczyzny. Hasłem tegorocznej Biesiady były bowiem  słowa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: Gdy mnie kula roztratuje w proch i gruz – kto Cię, Polsko, będzie kochał, w sercu niósł?

Głównym organizatorem uroczystości była dyrekcja oraz nauczyciele ciechanowskiej Czwórki, patronat honorowy tradycyjnie objął Prezydent Miasta Ciechanów pan Krzysztof Kosiński, natomiast pieczę medialną nad Biesiadą sprawował lokalny tygodnik – Czas Ciechanowa, który reprezentowała pani Milena Bonisławska.  Na tę coroczną uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście. Byli to dyrektorzy bądź ich zastępcy reprezentujący zaproszone szkoły, pani Barbara Sitek- Wyrembek – poetka zrzeszona w Związku Literatów na Mazowszu,  Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Wioletta Tobolska oraz panie Wiesława Stadlewska i Ewa Wlodarczyk –  dwie,  od niedawna emerytowane nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 4, które  od lat zaangażowane  były w zorganizowanie tych  poetyckich uroczystości.

Jednak najważniejszymi gośćmi byli młodzi ludzie, którzy zdobyli się na odwagę, aby przed zgromadzoną publicznością  zaprezentować to, co każdemu z nich w artystycznej duszy gra i co skrywa ich serce. Należy podkreślić, że zaprezentowane przez nich utwory zawierały wiele ciekawych, mądrych  i  chwytających  za serce refleksji wyrażających miłość do Ojczyzny.  Dzięki nim także zgromadzona publiczność miała doskonałą okazję, by uświadomić sobie, że w naszych polskich duszach ciągle drzemią ogromne pokłady patriotyzmu.

Prezentacje wierszy przeplatane były piosenkami patriotycznymi w wykonaniu uczniów i harcerzy SP nr 4 oraz wspomnieniami zmarłej w tym roku pisarki, publicystki, Mistrzyni Mowy Polskiej – Barbary Wachowicz, która często odwiedzała nasze gniazdo rodzinne, mówiąc, że Ciechanów leży na mapie bliskich jej sercu, zaprzyjaźnionych miast. Konferansjerzy natomiast, prezentując uczestników, przedstawiali w kilku słowach niezwykłe postaci, będące patronami szkół, a mające niezwykłe zasługi dla Ojczyzny. Byli to między innymi:  Święty Jan Paweł II, Tadeusz Kościuszko, Stefan Żeromski, Władysław Broniewski, Irena Sendlerowa oraz Wacław Koziński.

Podsumowania tegorocznej Biesiady dokonała pani Barbara Sitek – Wyrembek, która w imieniu ciechanowskich środowisk twórczych wyraziła wiele pozytywnych refleksji na temat artystycznej wrażliwości młodych adeptów sztuki poetyckiej. Ponadto zachęciła dzieci i młodzież do pisania wierszy oraz wzięcia udziału w specjalnie zorganizowanych warsztatach poetyckich, które odbywają się w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.

Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów pamiątkowe dyplomy oraz skromne upominki,  a potem wspólnie wzięli udział w przygotowanym na tę okoliczność   słodkim poczęstunku. To artystyczne spotkanie zapewne  przysłużyło się do zacieśnienia więzi oraz sprawiło, że młodzi poeci, dla których recytacja swoich wierszy była niejednokrotnie literackim debiutem, mogli poczuć się jedną wielką rodziną.

Do zobaczenia za rok!

Jolanta Krzywnicka