XX Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom

20210531_115421W dniach 26 maja – 2 czerwca 2021 roku w całej Polsce trwa Jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom. Akcja ta ma zachęcać rodziców i opiekunów do codziennego dwudziestominutowego, głośnego czytania dzieciom książek. Ma też uświadamiać, jak ogromne znaczenie i ile zalet dla wszechstronnego rozwoju dzieci ma głośne czytanie i czas poświęcony dziecku.

Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów”, a głównym tekstem, który czyta cała Polska jest „Lokomotywa” Juliana Tuwima.

Oczywiście w tym roku również nasza szkola włączyła się w obchody tej czytelniczej kampanii. Pani dyrektor Barbara Kamińska oraz p. Anna Mieszkowska, nauczyciel bibliotekarz przygotowały nagranie głośnego czytania wybranych fragmentów polskich dzieł oraz wspomnianej wcześniej „Lokomotywy”. W dniu 31 maja,  uczniów klasy 6b odwiedziła Pani Olga Kruszyńska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie. Pani Olga zaprezentowała uczniom Teatrzyk Kamisibai, czyli japońską sztukę  opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai. Zadaniem uczniów było stworzenie obrazów/ilustracji do utworu promującego tegoroczną edycję Tygodnia Głośnego Czytania. Powstały piękne ilustracje, które Pani Olga zaprezentowała całej klasie z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai.

 Zachęcamy wszystkich do czytania, każdego dnia 🙂

 

Oprac. Anna Mieszkowska  – nauczyciel bibliotekarz